Čínské techniky – baňkování

Jde o jednu z nejstarších léčebných praktik užívanou již v Mezopotámii. Dodnes je baňkování velmi oblíbené ve východních zemích a patří k metodám řazeným do tradiční čínské medicíny.

K masáži je využívána tzv. baňka. V dnešní době jsou nejčastěji využívány baňky skleněné nebo vakuové plastové. 

Podle čínské medicíny reguluje baňkování tok životní energie a díky podtlaku pomáhá vytažení hluboko usazených škodlivin na povrch těla a jejich odstranění. Při masáži jsou nejúčinnější metodou pro odstranění svalových spasmat a bolestí, neboť působí hluboko do svalové hmoty.

Baňkování ovlivňuje i funkci vnitřních orgánů. Osvědčily se tak při léčbě celé řady onemocnění jako vysokého a nízkého tlaku, zažívacích problémů a chronické zácpy (zlepšuje peristaltiku a sekreci i kvalitu trávicích šťáv), dny, revmatizmu (prokrvují se lépe klouby), žlučníkových potížích, potížích s močovými a dýchacími cestami, horečky, migrény, ale i  při psychických potížích nebo stresu.  Čínská medicína učí přikládat baňky dle diagnóz na různá místa těla.

Po aplikaci zůstávají na kůži drobné podlitiny, které nejsou bolestivé a do pár hodin, nebo dní zase mizí. Vznikají díky podtlaku v baňce a popraskání drobných kapilár. Jak řekl jeden lékař čínské medicíny: „čím tmavší, tím lepší… víc léčí.“

Může se stát, že spoustu lidí vznik podlitin odrazuje od tohoto druhu masáže, ale věřte, že zrovna baňky pomáhají i v případech, kdy běžná analgetika ne.

Pozn.: Prvky této masáže mohou být zahrnuty i do běžné masáže Záda, šíje a krk.

Délka masáže: 30 minut